Zabytki w ko¶ciele parafialnym
G³ówny o³tarz - architektoniczncznie-kolumnowy, zbudowany w stylu klasycystycznym, gruntownie odnowiony w 1897 roku. Znajduje siê w nim kopia obrazu Jakuba Collata z 1660 r., przedstawiaj±ca chrzest Jezusa, wykonana przez Andrzeja Olesia z Krakowa w 1933 r. (orygina³ zagin±³ w czasie wojny). W o³tarzu jest umieszczona równie¿ rze¼ba Krzy¿a oraz obraz Serca Pana Jezusa. Po bokach drewniane, rze¼bione postacie ¶w. Aposto³ów Piotra i Paw³a (XVIII w.). Tabernakulum barokowo-klasycystyczne z relikwiami ¶wiêtych. W prezbiterium, na przeciwleg³ych ¶cianach, zawieszono: obraz pt. "Chrzest Polski" (1963 r. pêdzla prof. Tadeusza Korpala) oraz obraz Matki Bo¿ej Czêstochowskiej. Przy prezbiterium znajduje siê zabytkowy obraz „Chrzest Jezusa” (XVII w.) malowany na blasze, oraz gotycka ambona.

O³tarz MB w kaplicy po³udniowej z obrazem Matki Bo¿ej (XVII w.) w srebrnej sukience wykonanej z drewna lipowego, w tym samym o³tarzu powy¿ej znajduje siê obraz ¶w. Stanis³awa Kostki (XVII w), w glorii za¶ figura Niepokalanego poczêcia NMP z XVII w. Na wschodniej ¶cianie kaplicy umieszczono dwa epitafia, po¶wiêcone: Wincentemu Korwinowi Sarneckiemu kapitanowi wojsk Polskich (ur. 1777 r., zm. 1865 r.) oraz Andrzejowi Myszkowskiemu (ur. 1560 r., zm. ok. 1604 r.).

O³tarz ¶w. Miko³aja w kaplicy pó³nocnej - obraz ¶w. Miko³aja pêdzla Bronis³awa Wi¶niewskiego (XIX w.) powy¿ej za¶ obraz Trójcy Przenaj¶wiêtszej w stylu barokowym (XIX w.).

Nadstawy dwóch o³tarzy bocznych - znajduj± siê przy ³uku têczowym, z obrazami ¶w. Antoniego Padewskiego i ¶w. Walentego (1898r.). Wszystkie o³tarze boczne stylizowane s± na barok, w kaplicach dwukondygnacyjne z parami kolumn, wybudowane zosta³y ok. 1900 r. przez Antoniego Borkowskiego, z u¿yciem elementów pochodz±cych ze wcze¶niejszych o³tarzy rozebranych w 1898 r. We wnêkach nawy starego ko¶cio³a ustawiono figury ¶w. Antoniego i ¶w. Jana Nepomucena. Na styku starej i nowej czê¶ci ko¶cio³a, po bokach, znajduj± siê dwie figury: Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa, ¶w. Stanis³awa Kostki, oraz dwa obrazy ¶w. Maksymiliana Marii Kolbego i ¶w. Franciszka z Asy¿u. W nowej czê¶ci ko¶cio³a znajduje siê o³tarz z obrazem Jezusa Mi³osiernego.

Na chórze muzycznym znajdowa³y siê organy z 1896 r., powiêkszone o 20 g³osów w 1965 r. w czasie rozbudowy ko¶cio³a (1988-94) wybudowano nowy chór, prospekt organowy zosta³ ca³kowicie przebudowany a liczbê g³osów zwiêkszono do 32.

W zakrystii znajduj± siê zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne najstarsze pochodz± z XVI w. W kancelarii za¶ znajduj± siê stare ksiêgi.
Zabytki poza ko¶cio³em parafialnym
Przy ko¶ciele stoi drewniana dzwonnica pochodz±ca z 1862r. Zawieszono w niej 3 dzwony. Najwiêkszy nosi imiê Jan Chrzciciel i wa¿y ok. 900 kg (pochodzi z 1959r.). ¦redni o imieniu Królowa Polski wa¿y ok. 450 kg (pochodzi równie¿ z 1959r.). Najstarszy (ok. 1879r.) wa¿y ok. 150 kg, nazwany jest imieniem ¶w. Stanis³awa, biskupa i mêczennika.
Z zabytków poza ko¶cio³em na uwagê zas³uguj± równie¿ kapliczki znajduj±ce siê w obrêbie parafii: w Olszowcu, na Podzamczu, w Le¶niczówce oraz w Ga³êzowie.
Zabytki na cmentarzu parafialnym
Szczególnym zabytkiem jest niew±tpliwie neogotycka kaplica cmentarna z 1884r., bêd±ca zarazem grobowcem rodziny Duniewskich. Zosta³a ona gruntownie odnowiona w 1986r. Z zabytkowych grobów nale¿y wymieniæ za¶: zbiorowe mogi³y ¿o³nierzy z I wojny ¶wiatowej, ¿o³nierzy Wrze¶nia 1939r. oraz groby partyzantów. Z grobowców i grobów rodzinnych pochodz±cych z XIX w., do dzisiaj zachowa³y siê gorobowce: grobowiec rodziny G³ogowskich z 1843 r., grób rodziny Piersickich z 1899 r., grób rodziny Kowerskich z 1889 r., grób rodziny Ko¼mianów (spoczywaj± tam: Aleksander Ko¼mian, oficer wojsk polskich, zm. w 1884 r., oraz Melania Rzêdkowska, zm. 12 czerwca 1879 r.)

Na cmentarzu znajduj± siê równie¿ groby ksiê¿y - m. in. grób ks. kan. Dominika Maja - proboszcza parafii bychawskiej, zm. w 1976r., o którym Pani Maria Dêbowczyk napisa³a: "Pozosta³ on w pamiêci parafian jako cz³owiek niezwykle skromny, dobry, kochaj±cy dzieci i zawsze sk³onny do przebaczania ludzkim s³abo¶ciom", a tak¿e grób ks. kan. Antoniego Kwiatkowskiego - równie¿ proboszcza parafii bychawskiej, a zarazem wielkiego dzia³acza spo³ecznego. Na cmentarzu parafialnym znajduj± siê tak¿e dwie mogi³y zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr S³u¿ek Naj¶wiêtszej Maryi Panny, groby kilku wiê¼niów Majdanka oraz groby partyzantów.
 
Galeria zabytków
Zobacz wszystkie
parafialne zabytki
w galerii zdjêæ - wej¶cie tutaj!

Zapraszamy!
Historia
Poznaj historiê
bychawskiej wspólnoty -
zapraszamy!

Zapraszamy!

© Parafia Bychawa